O sestrách


Sestry v sukni začaly jako volné sdružení vedoucích, které se začalo formovat na začátku 90. let na táborech organizovaných Asociací rodičů a přátel zdravotně postižených dětí. V roce 2015 se Sestry v sukni staly oficiálně klubem ARPZPD v ČR, z.s.

Nejdříve bylo jediným cílem Sester pořádat čtrnáctidenní tábor pro zdravotně postižené účastníky ve věku 14 – 30 let s různými mentálními, tělesnými ale zejména kombinovanými vadami. Před několika lety se v rámci shánění potřebných finančních prostředků podařilo uskutečnit první benefiční představení v divadle Járy Cimrmana. Od té doby se mimotáborová činnost rozrostla o pořádání Sesfestů (hudebních festivalů) a Bazárků . S novým klubovým statutem se začínají organizovat i jednodenní a vícedenní akce výletového typu, na něž navazuje edukační projekt pro studenty gymnázií.

O táborech:

Tábory jsou 14-denní, pobytové, s výlety a koupáním, s celotáborovou etapovou hrou a s rehabilitačním programem. Využíváme nejen tradiční rehabilitační metody, ale i méně obvyklé činnosti jako je slaňování, jízda na elektrickém býku, vodní zorb, trampolína a mnohé další. Každý rok vymýšlíme nová témata, na jejichž základě se konají celotáborové hry. Byly to například: Lidské tělo, Hmyz, Kreslené pohádky, Stroj času, Archeologie, Vikingové, Orient Expres či Jára Cimrman. Vždy se snažíme téma volit tak, aby nabízelo co největší možnost výběru rozličných aktivit. Vzhledem k rozdílným stupňům postižení účastníků je třeba sestavit program tak, aby postihl různé možnosti jejich fyzického a mentálního zapojení.

O Beneficích:

Od roku 2008 se každé jaro scházíme v žižkovském divadle Járy Cimrmana. Nejprve vždy diváky potěšíme nějakým hodnotným kulturním zážitkem a pak o přestávce zamkneme hlavní vchod a nikoho nepouštíme ven, dokud se nevydraží všechna umělecká díla připravená do benefiční aukce. Když všechno vydražíme, otevřeme dveře a většinou se přesouváme na afterparty do některého z žižkovských podniků. Výnos z benefice pokrývá až čtvrtinu celkových nákladů na realizaci tábora.

O Sesfestech:

Naši klienti jsou velmi hudbomilní a to nás přivedlo na nápad zorganizovat malý hudební festival. Naštěstí se i v hudební sféře najde dost lidí, kteří nám chtějí pomoct, takže si od roku 2013 užíváme spoustu kapel na pódiu.

O Bazárcích:

Proč si kupovat oblečení z druhé ruky? Protože tu první si můžete tisknout s přáteli. Každý se chce dobře oháknout a každý si rád pokecá s kamarády a každý chce vidět Improshow StřeL.I. Proto pořádáme oblíbené secondhandové bazárky.

O Studentech:

V roce 2015 jsme spustili projekt ve spolupráci s gymnáziem Na Pražačce. Studenti jsou nejprve teoreticky připraveni na semináři „O osobní asistenci a sociální práci“, následně jsou zaškoleni pro manipulaci s osobou na invalidním vozíku a prakticky si pak dovednosti osvojí na akcích, kde jsou školeni zkušenými asistenty z řad Sester v sukni.